Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Στα πλαίσια των περιπάτων και των εκπαιδευτικών εκδρομών, για τις παρακάτω σχολικές χρονιές, επισκεφτήκαμε:

Σχολική  χρονιά   2013-2014

Σχολική  χρονιά   2012-2013

Σχολική  χρονιά  2011-2012

Σχολική  χρονιά  2010-2011

Σχολική  χρονιά  2009-2010

Σχολική  χρονιά 2008-2009

Σχολική  χρονιά 2007-2008

Σχολική  χρονιά 2006-2007

Σχολική  χρονιά 2005-2006

Σχολική  χρονιά   2013-2014

Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις που πραγματοποιήσαμε και φέτος ήταν περιορισμένες, λόγω της μη παροχής λεωφορείου από το Δήμο Ρόδου, καθαρά λόγω οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει η επιχείρηση συγκοινωνιών του δήμου τα δύο τελευταία κυρίως χρόνια. Στην επιχείρηση υπάρχει μόνο ένα λεωφορείο με ζώνες το οποίο είναι χαλασμένο και δεν υπάρχουν τα χρήματα για την επισκευή του.

Συνέπεια αυτού του γεγονότος είναι ότι είμαστε πλέον αναγκασμένοι να πληρώνουμε για τις μετακινήσεις μας με λεωφορείο όσον αφορά τις εκπαιδευτικές επισκέψεις. Η παρούσα οικονομική κατάσταση επιτρέπει το ανώτερο τρεις εκπαιδευτικές επισκέψεις όλη τη χρονιά (από τις οποίες η μία είναι η ολοήμερη εκδρομή του σχολείου στο τέλος της χρονιάς).

Στα πλαίσια των περιπάτων και των εκπαιδευτικών επισκέψεων, πραγματοποιήσαμε:

*        Εκπαιδευτικό περίπατο στην τάφρο (δύο φορές συνολικά)

*        Εκπαιδευτικό περίπατο στο Αρχαίο Στάδιο (δύο φορές συνολικά)

*       Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Παραμυθούπολη στο Πάρκο του Ροδινιού   ΚΑΝΕ ΚΛΙΚ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

*       Εκπαιδευτική επίσκεψη στην  Αρχαία Κάμειρο  και Έμπωνα ΚΑΝΕ ΚΛΙΚ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

*       Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Προφήτη Ηλία  ΚΑΝΕ ΚΛΙΚ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Σχολική  χρονιά   2012-2013

Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις που πραγματοποιήσαμε φέτος ήταν πολύ περιορισμένες, λόγω της μη παροχής λεωφορείου από το Δήμο Ρόδου, καθαρά λόγω οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει η επιχείρηση συγκοινωνιών του δήμου τα δύο τελευταία κυρίως χρόνια. Στην επιχείρηση υπάρχει μόνο ένα λεωφορείο με ζώνες το οποίο είναι χαλασμένο και δεν υπάρχουν τα χρήματα για την επισκευή του.

Στα πλαίσια των περιπάτων και των εκπαιδευτικών επισκέψεων, πραγματοποιήσαμε:

*        Εκπαιδευτικό περίπατο στην τάφρο (τρεις φορές συνολικά)

*        Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Λίνδο. Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο της  Λίνδου και ανάβαση στην Ακρόπολη της Λίνδου.

*        Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Έμπωνα. Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο, στην εκκλησία του χωριού και φαγητό σε ταβέρνα.

Σχολική  χρονιά   2011-2012

Στα πλαίσια των περιπάτων και των εκπαιδευτικών επισκέψεων, πραγματοποιήσαμε:

*        Εκπαιδευτική επίσκεψη στην τάφρο.

*        Επίσκεψη στο φράγμα του «Γαδουρά».

*        Επίσκεψη σε ελαιοτριβείο στις Καλυθιές

*        Ανάβαση στον Προφήτη Ηλία, επίσκεψη στην Ελεούσα (σπάνιο είδος ψαριού «γκιζάνι»).  Επίσκεψη στα Απόλλωνα (Ιερός ναός Τιμίου Σταυρού –τέλεση αγιασμού- και Λαογραφικό Μουσείο).

*        Εκπαιδευτικό περίπατο στην Μεσαιωνική Πόλη.

Σχολική  χρονιά   2010-2011

*        Την τάφρο

*        Το σύλλογο μικρόσωμων αλόγων «Φαέθων» στην Αρχάγγελο.

*        Την παραλία Αφάντου σε αντικατάσταση της προγραμματισμένης επίσκεψης στη Λίνδο (λόγω βλάβης του λεωφορείου που μας μετέφερε).

*        Το λαογραφικό μουσείο στην Κρητηνία και το χωριό Έμπωνα.

*        Το πλοίο “Blue Star”.

*        Το στρατόπεδο της Καλάθου όπου μας έγινε επίδειξη από ΛΟΚ.

*        Τα Λάερμα όπου επισκεφθήκαμε το μοναστήρι Θάρρι.

*        Το ΚΠΕ Πεταλούδων και στη συνέχεια την κοιλάδα με τις Πεταλούδες στα πλαίσια προγράμματος του ΚΠΕ Πεταλούδων.

Σχολική  χρονιά   2009-2010

*      Την Ιερά  Μονή της Παραμυθίας

*      Την παραλία των Κολυμπίων

*      Το Λαογραφικό Μουσείο

Το Αρχαιολογικό Μουσείο

*      Παραδοσιακό σπίτι στα Κοσκινού

*      Εργαστήριο κεραμικής στην Αρχάγγελο

*      Επίσκεψη στον ξενώνα της Αγίας Αικατερίνης (όπου παρακολουθήσαμε πρόγραμμα της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας «Ρόδος, απόρθητη πόλη»)

*      Το πάρκο στρουθοκαμήλων

*      Το φυτώριο Καραβόλια στις Φάνες (στα πλαίσια προγράμματος Περιβαλλοντικής Αγωγής)

*      Το Ενυδρείο

*      Τη Φιλέρημο

*      Την Κοιλάδα με τις Πεταλούδες στα πλαίσια προγράμματος του ΚΠΕ Πεταλούδων (επίσκεψη στο Κέντρο στο Θεολόγο Ρόδου, υλοποίηση του προγράμματος στην  κοιλάδα και τέλος προσφορά γεύματος από το ΚΠΕ σε εστιατόριο στο Παραδείσι).

*      Την Κω, όπου επισκεφτήκαμε τα το Κάστρο της Νεραντζιάς και το Ασκληπιείο, στα πλαίσια προγράμματος της Νομαρχίας «Γνωρίστε τα Δωδεκάνησα»..

*      Ολοήμερη εκδρομή στον Προφήτη Αμώ.

Σχολική  χρονιά 2008-2009

*      Την τάφρο

*      Τη βιοτεχνία έτοιμων ενδυμάτων «Χαλικιάς»

*      Τον Ιππικό Όμιλο «Κάδμος»

*      Το πάρκο στρουθοκαμήλων

*      Το πολιτικό αεροδρόμιο «Διαγόρας»

*      Το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής στον Άγιο Σουλά, στα πλαίσια προγράμματος του ΚΠΕ Πεταλούδων (επίσκεψη στο Κέντρο στο Θεολόγο Ρόδου, υλοποίηση του προγράμματος με ποδήλατα στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής και τέλος προσφορά γεύματος από το ΚΠΕ σε εστιατόριο.

*      Την Τήλο, όπου επισκεφτήκαμε τα Λειβάδια και το Μεγάλο Χωριό (το Μουσείο των ελεφάντων και το δημαρχείο) στα πλαίσια προγράμματος της Νομαρχίας «Γνωρίστε τα Δωδεκάνησα»..

*      Ολοήμερη εκδρομή στον Άη Γιώργη Καλυθιών

Σχολική  χρονιά 2007-2008

*      Την τάφρο

*      Το στρατιωτικό αεροδρόμιο των Μαριτσών, την ημέρα του προστάτη της πολεμικής αεροπορίας

*      Την Καλλιθέα

*      Το φράγμα της Απολακκιάς

*      Τις Πεταλούδες (με το 8ο ΔΣ)

*      Το Ροδίτικο σπίτι

*      Τη Λίνδο (με το 8ο ΔΣ)

*      Την Ιερά Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ του Πανορμίτη Σύμης και το Πέδι, παραλιακό οικισμό στο νησί της Σύμης, στα πλαίσια προγράμματος της Νομαρχίας «Γνωρίστε τα Δωδεκάνησα».

*      Ολοήμερη εκδρομή στον Άγιο Σουλά.

Σχολική  χρονιά 2006-2007

*      Το στρατιωτικό αεροδρόμιο Μαριτσών

*      Ελαιοτριβείο στον Αρχάγγελο Ρόδου

*      Εργοστάσιο συσκευασίας γάλακτος ΡΟΔΟΓΑΛ