Στη δημιουργία των τμημάτων έχουμε στηριχθεί στις ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών μας και στην εφαρμογή των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που ακολουθούνται σε αυτά, στο Αναλυτικό πρόγραμμα του Υπουργείου Παιδείας και ειδικότερα στα Αναλυτικά προγράμματα που έχει προτείνει ο Χρήστος Μπίρτσας πρώην σχολικός Σύμβουλος.

Αναλυτικά Προγράμματα Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης

Νομοθεσία 3699/2008

Στη συνέχεια θα βρείτε συνδέσμους προς τα αρχεία με τα Α.Π.Σ. και τα Δ.Ε.Π.Π.Σ. που έχουν εκπονηθεί για κάθε αναπηρία.

Πιο συγκεκριμένα θα βρείτε συνδέσμους προς αρχεία pdf και αρχεία εικονικού βιβλίου.

Για να δείτε κάθε μία από τις μορφές επιλέξτε τον αντίστοιχο σύνδεσμο.

Α.Π.Σ. για μαθητές με Αυτισμό

Α.Π.Σ. υποχρεωτικής εκπαίδευσης για μαθητές με Μέτρια και Ελαφριά Νοητική Καθυστέρηση

Α.Π.Σ. υποχρεωτικής εκπαίδευσης για την εκπαίδευση Παιδιών με Βαριά Νοητική Καθυστέρηση

Διαφοροποιημένα Α.Π.Σ. για Μαθητές με Μαθησιακές Δυσκολίες