ΓΡΑΦΕΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ: ΤΙΤΑ ΠΑΠΑΚΑΛΟΔΟΥΚΑ

Το 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ρόδου είναι μία αυτόνομη μονάδα Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, η οποία λειτουργεί από το 1983 στην πόλη της Ρόδου. Εξ ορισμού, απευθύνεται σε μαθητές με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, δηλαδή σε παιδιά τα οποία αδυνατούν να ακολουθήσουν τις διαδικασίες σχολικής προσαρμογής και μάθησης της γενικής αγωγής, λόγω αισθητηριακών, νοητικών, γνωστικών, αναπτυξιακών προβλημάτων, ψυχικών και νευροψυχικών διαταραχών, όπως προβλέπεται από τη σχετική νομοθεσία.

Το σχολείο μας έχει ιδρυθεί ως σχολείο για παιδιά με νοητική υστέρηση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στους μαθητές του δεν περιλαμβάνονται και άλλες κατηγορίες μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Αυτό σημαίνει ότι στο σχολείο φοιτούν επίσης παιδιά με διαταραχές του αυτιστικού φάσματος, όπως και παιδιά με προβλήματα συμπεριφοράς και νευροψυχικές διαταραχές.

Λαμβάνοντας υπ’ όψη τις ιδιαίτερες δυνατότητες και ανάγκες του κάθε παιδιού διαμορφώνονται ειδικά εκπαιδευτικά προγράμματα, όπως και προγράμματα θεραπευτικής παρέμβασης, δηλαδή εργοθεραπείας, λογοθεραπείας και ψυχολογικής υποστήριξης, που αποσκοπούν στην επίτευξη των βραχυπρόθεσμων και μακροπρόθεσμων στόχων της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης.

Οι στόχοι της ΕΑΕ είναι γνωστοί και μπορούν να αναζητηθούν εύκολα σε επιστημονικά συγγράμματα και στη σχετική νομοθεσία. Εκείνο που αξίζει να παρατηρήσουμε σ’ αυτή την εισαγωγική σελίδα είναι ότι οι σκοποί της ειδικής αγωγής για το σχολείο μας δεν είναι απλές λέξεις πάνω στο χαρτί. Είναι ουσία και καθημερινή πράξη, είναι αγώνας και μεράκι για τους εργαζόμενους στο χώρο μας. Πολύ περισσότερο για τους ανθρώπους οι οποίοι είναι οργανικά τοποθετημένοι και υπηρετούν στο σχολείο μας για χρόνια, αλλά και γι’ αυτούς οι οποίοι κάθε σχολικό έτος επιλέγουν να τοποθετηθούν και να εργαστούν στο συγκεκριμένο πλαίσιο, επιθυμώντας να γίνουν μέρος αυτού του ζωντανού οργανισμού που λέγεται 1ο Ειδικό Σχολείο Ρόδου.

Οι στόχοι της ΕΑΕ επιδιώκονται με την εφαρμογή των κατάλληλων εκπαιδευτικών προγραμμάτων και των  θεραπευτικών παρεμβάσεων, την υλοποίηση προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων, τη λειτουργία προεπαγγελματικών εργαστηρίων, τη λειτουργία εργαστηρίου πληροφορικής και μία έντονη σχολική ζωή, που περιλαμβάνει εκπαιδευτικές επισκέψεις, δράσεις κοινωνικού περιεχομένου και χαρακτήρα, θεατρικές παραστάσεις, συμμετοχή σε αθλητικές διοργανώσεις και γενικά συμμετοχή στη ζωή της ευρύτερης κοινότητάς μας  Επιδιώκεται η ανάπτυξη της προσωπικότητας των παιδιών μας και η καλλιέργεια των δυνατοτήτων και δεξιοτήτων τους με απώτερο και υπέρτατο στόχο την κατά το δυνατόν αυτονομία τους, την αναγνώριση του δικαιώματος τους να είναι διαφορετικοί και να είναι σεβαστή αυτή τους η διαφορετικότητα και εν τέλει επιδιώκεται η ισότιμη ένταξή τους στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Με το σκεπτικό αυτό οργανώνουμε ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία, ένα σχολείο το οποίο να μπορεί να ανταποκρίνεται σε κάθε πρόκληση και σε κάθε πρόσκληση. Η περιήγηση στην ιστοσελίδα μας είναι η έμπρακτη απόδειξη αυτών των ιδεών. Είναι η παρουσίαση του ιδιαίτερου προσώπου του σχολείου μας, ενός προσώπου το οποίο έχει δομηθεί βήμα με το βήμα, χρόνο με το χρόνο, σε μια πορεία ανοδική πιστεύουμε.

Με τη διάθεση να μοιραστούμε και να ανταλλάξουμε γνώσεις και εμπειρίες με την ευρύτερη κοινότητα, εκπαιδευτική και μη, ανοίγουμε μία δίοδο επικοινωνίας μέσα από αυτή την ιστοσελίδα, με την πρόθεση και την ευχή αυτή η εξελικτική πορεία να συνεχίζεται πάντα προς το καλύτερο για τα παιδιά του σχολείου μας, αλλά και για κάθε μαθητή που μπορεί να ωφεληθεί από την παρουσίασή μας είτε αυτός ανήκει στο πλαίσιο της ειδικής είτε της γενικής αγωγής.

Τίτα Παπακαλοδούκα