Εργαστήριο Ξύλου

Στο εργαστήριο του ξύλου οι μαθητές γνωρίζουν και εξοικειώνονται με τη  χρήση του πλήρους εξοπλισμού ενός επαγγελματικού εργαστηρίου μέσω εκπαιδευτικών εργαλείων.  Τα παιδιά κάνουν διάφορες ξυλουργικές εργασίες στον ξυλουργικό πάγκο με τη βοήθεια κατάλληλων εργαλείων, πχ. κόβουν με τη σέγα, τρίβουν το ξύλο  και το γυαλίζουν  με γυαλόχαρτο και με ηλεκτρικό τριβείο, κολλάνε κατάλληλα τα κομμάτια και τα βιδώνουν κάνοντας πρώτα τρύπες με το τρυπάνι,  στοκάρουν τα κενά. Τέλος βάφουν τα ξύλινα αντικείμενα και τα βερνικώνουν. Στο τέλος μπαίνουν στην έκθεση του σχολείου.  Διδάσκονται την κατασκευή μικροεπίπλων και άλλων αντικειμένων πρακτικής ή διακοσμητικής φύσης (κρεμάστρες, τετράδια, σκαμνάκια, θήκη για χαρτοπετσέτες ή χαρτάκια σημειώσεων, στολίδια για τα χριστούγεννα, κλειδοθήκες κ.α.).