Παραστάσεις που παρακολουθήσαμε

παρακολουθήσαμε τις παρακάτω παραστάσεις κατά τα σχολικά έτη:

Σχολική  χρονιά  2013-2014

Σχολική  χρονιά  2012-2013

Σχολική  χρονιά  2011-2012

Σχολική  χρονιά  2010-2011

Σχολική  χρονιά  2009-2010

Σχολική  χρονιά  2008-2009

Σχολική  χρονιά  2007-2008

Σχολική  χρονιά  2006-2007

Σχολική  χρονιά  2005-2006

Σχολική  χρονιά  2013-2014

*        Παράσταση – αφήγηση από τον Παραμυθά στο σχολείο μας. Ο παραμυθάς και η «κυρία Μουσική» μας αφηγήθηκαν το παραμύθι «Οι χιονονεράιδες».

*        Κουκλοθέατρο "Γοργόνα, γοργονίτσα". Ένα εικαστικό θέατρο από την Παρασκευή Αλογά, στο Δημοτικό θέατρο.

*        Θεατρική παράσταση "Οι περιπέτειες του Αττικούλη". Διοργάνωση  ΕΥΘΥΤΑ Ρόδου

Σχολική  χρονιά  2012-2013

Προκειμένου να δώσουμε την ευκαιρία στα παιδιά μας να ψυχαγωγηθούν αλλά και να κοινωνικοποιηθούν σε ανάλογα πλαίσια, παρακολουθήσαμε:

*        Παράσταση – αφήγηση από τον Παραμυθά στο Δημοτικό Θέατρο Ρόδου. Ο παραμυθάς και η «κυρία Μουσική» μας αφηγήθηκαν το παραμύθι «Το ασχημόπαπο».

*        Θεατρική παράσταση του έργου «Ο μεγαλύτερος θησαυρός του κόσμου» από το θίασο «Λώτινος Ήλιος» σε κινηματοθέατρο της πόλης.

*        Παράσταση – αφήγηση από τον Παραμυθά στο χώρο του σχολείου. Ο παραμυθάς και η «κυρία Μουσική» μας αφηγήθηκαν τα παραμύθια «Η Τούλα η κοτούλα» και «Η βασίλισσα των βατράχων». Την παράσταση επίσης παρακολούθησαν το 12ο Ν/γείο Ρόδου και η Β΄ τάξη του 11ου ΔΣ Ρόδου (όμορου σχολείου).

Οι παραστάσεις του παραμυθά είναι προσφορά της Κοινωνικής Υπηρεσίας της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου.

*        Η Φιλαρμονική του Δήμου Ρόδου έπαιξε μουσικά κομμάτια στην αυλή του σχολείου και ο μαέστρος παρουσίασε τα όργανα της φιλαρμονικής στα παιδιά.

Σχολική  χρονιά  2011-2012

*        Παράσταση – αφήγηση από τον Παραμυθά στο «Ακταίον». Ο παραμυθάς και η «κυρία Μουσική» μας αφηγήθηκαν το παραμύθι «Η βασίλισσα και ο βάτραχος».

*        Παράσταση – αφήγηση της Γέννησης του Χριστού και πάλι από τον Παραμυθά και την «κυρία Μουσική» κατά την περίοδο των Χριστουγέννων.

*        Επίσης ο Παραμυθάς και η «κυρία Μουσική» μας αφηγήθηκαν το παραμύθι «Πινόκιο», στο χώρο του σχολείου.

*         Θεατρική παράσταση του έργου «Ειρήνη» του Αριστοφάνη από το θίασο «Κάτια Δανδουλάκη» σε κινηματοθέατρο της πόλης.

Σχολική  χρονιά  2010-2011

« Παράσταση Καραγκιόζη »

«Παράσταση – αφήγηση από τον παραμυθά στο «Ακταίον».

Σχολική  χρονιά  2009-2010

«Παράσταση Καραγκιόζη (προσφορά του Υπουργείου Αιγαίου)»

«Οι μύθοι  του Αισώπου» (θεατρική παράσταση)

Ταινίες στα πλαίσια της διοργάνωσης Ecokids.

Σχολική  χρονιά  2008-2009

«Πλανήτης Γη» (ταινία)

«Το τραγούδι της Γης» (θεατρική παράσταση)

«Ο μαγικός αυλός» (θεατρική παράσταση)

Παράσταση με τον Καραγκιόζη.

Σχολική  χρονιά  2007-2008

«Το παιδί που ήθελε να γίνει αρκούδα» (ταινία)

«Η Λύρα του Απόλλωνα» (θεατρική παράσταση)

«Το βασιλόπουλο και το χρυσό κουτάκι» (θεατρική παράσταση από το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Ρόδου

Σχολική  χρονιά  2006-2007

«Το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού  (από τη θεατρική ομάδα «Λώτινος ΄Ηλιος»).

«Το ταξίδι του αυτοκράτορα  (προβολή ταινίας, από το ECO Cinema, στα πλαίσια διοργάνωσης του Δήμου Ρόδου).

«Αφήγηση δύο παραμυθιών από τον «Παραμυθά» του Πολιτιστικού Οργανισμού του Δήμου Ροδίων.

Σχολική  χρονιά  2005-2006

«Δον Κιχώτης (από το Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο»).

«Πάρε  Χρώμα Αγγέλου Χρώμα (από τη θεατρική ομάδα «Λώτινος ΄Ηλιος»).

«Χίλιες και μια γάτες»

«Η καμήλα που δακρύζει (προβολή ταινίας οικολογικού περιεχομένου, από το ECO Cinema, στα πλαίσια διοργάνωσης του Δήμου Ρόδου»).

«Περπατώ εις το δάσος (θεατρική παράσταση της ΣΤ΄ τάξης του 11ου ΔΣ, για το τέλος της σχολικής χρονιάς»).