Εργαστήρια

Τα εργαστήρια λειτουργούν με σκοπό πάντα την καλλιέργεια προεπαγγελματικών  δεξιοτήτων στα παιδιά του σχολείου μας. Συνεχίζουμε τη λειτουργία των εργαστηρίων για 15η συνεχή χρονιά θέτοντας τους εξής διδακτικούς στόχους στα πλαίσια της ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης:

-Το παιδί να γνωρίζει τα εργαλεία και τα υλικά

-Να χρησιμοποιεί τα εργαλεία και τα υλικά

-Να προφυλάσσεται από τους κινδύνους

-Να αποκτήσει πρακτικές δεξιότητες

-Να ξέρει και να αναγνωρίζει την αξία της εργασίας

-Να έχει καλές διαπροσωπικές σχέσεις

-Να έχει καλές συνθήκες εργασίας

-Να εκτιμά την εργασία που κάνει

-Να αναπτύξει τον προφορικό λόγο,

-Να αναπτύξει μαθηματικές έννοιες

-Να αναπτύξει αδρή και λεπτή κινητικότητα

-Να αναπτύξει την αυτοεκτίμηση και το αυτοσυναίσθημα

-Να αναπτύξει ομαδοσυνεργατικό πνεύμα

-Να βιώσει την επιτυχία

Οι εκπαιδευτικοί που πλαισιώνουν τα εργαστήρια καθοδηγούν τα παιδιά στη δημιουργία καλαίσθητων έργων. Κάθε χρονιά λειτουργούν τέσσερα εργαστήρια ανάλογα με τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των παιδιών. Σε αυτά συμμετέχουν τα παιδιά που διαθέτουν τις απαραίτητες ικανότητες, προκειμένου να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις των συγκεκριμένων εργαστηρίων. Δηλαδή τα παιδιά με μέτρια και ήπια νοητική υστέρηση, προβλήματα συμπεριφοράς και λειτουργικό αυτισμό. Τα υπόλοιπα παιδιά κατά το ίδιο διάστημα ασχολούνται με χειροτεχνικές δραστηριότητες, κομπιούτερ, μουσική και γυμναστική.

Παρακάτω παρουσιάζονται τα εργαστήρια:

*      Πηλού

*      Ξύλου